Przeczytaj czy opłaca się naprawiać starą klamkę

Klamka jest takim urządzeniem, który za bardzo nie przykuwa naszej uwagi, dopóki podczas otwierania drzwi, nie zostanie nam ona w dłoni. Ale spokojnie, istnieją i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, bowiem za wypadnięcie klamki z drzwi, niejednokrotnie odpowiada poluzowane mocowanie. Dokonuje się to w ten sposób, że z czasem śruby, które znajdują się w aparacie klamki, a tym samym są one przymocowane do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zobaczymy moment, w którym śruby kolokwialnie zaczynają puszczać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeśli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś pięknego dnia, pozostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasem problem może tkwić w niewłaściwie dobranych śrubach.

Przy zakupie klamki, należy zwrócić uwagę, czy załączone śruby nie będą zbyt małe, gdyż jeśli takie będą, wówczas nie zapewnią one właściwego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej zbudowane z litego drewna, wówczas musi być do tego typu drzwi, dobrana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dopasowana może za skutkować tym, że przy mocniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupować nową czy wymieniać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym z nich jest pochwyt, czyli to za co łapiemy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest najbardziej narażona na zniszczenie. I w tym miejscu, jeżeli mamy klamkę w starszym modelu, w którym zastępowano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej mocowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas kiedy owa obręcz wyrobi się, co można zaobserwować, w ten sposób, iż, klamka zaczynie swobodnie opadać, w takim wypadku nie warto inwestować w regenerację, klamki, lepiej jest po prostu kupić nową.