Drzwi wewnętrzne: Co trzeba wiedzieć przed zakupem i jak wybrać właściwe

Prawdopodobnie słyszałeś to już milion razy, ale jakość drzwi wewnętrznych w Twoim domu jest tak samo ważna jak drzwi zewnętrznych. W rzeczywistości drzwi wewnętrzne są tak samo ważne jak drzwi, których używasz w innych częściach domu – powinieneś nie tylko upewnić się, że są one mocne i trwałe, ale także, że łatwo się otwierają i zamykają. Jeśli chcesz dodać więcej uroku do swojego domu lub przekształcić stare drzwi w coś nowego, sprawdź te wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich drzwi dla swoich potrzeb.

Czego szukać w drzwiach wewnętrznych?

Jest to prawdopodobnie najważniejsza wskazówka ze wszystkich, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne. Musisz wybrać odpowiednie drzwi do odpowiedniego zadania – nie tylko najbardziej eleganckie drzwi wejściowe lub najzimniejsze, najtrudniejsze do zamknięcia drzwi w Twoim domu. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie drzwi są odpowiednie do konkretnego pomieszczenia i stylu dekoracji. Jeśli drzwi, które rozważasz, są uchylone tylko na kilka centymetrów – lub nawet na jeden centymetr – spróbuj zatrzasnąć je przyciskiem lub bolcem. Jeśli nadal są uchylone, drzwi są prawdopodobnie zbyt szerokie lub niskie dla Twojej przestrzeni. Jeśli są zbyt wysokie lub szerokie, nie da się ich w pełni zamknąć przy ścianie.

Drzwi wewnętrzne są tak samo ważne jak zewnętrzne – upewnij się, że są mocne i trwałe.

Chociaż drzwi zewnętrzne w Twoim domu mogą być dla Ciebie najważniejsze, musisz upewnić się, że te wewnętrzne są równie mocne i trwałe. Jeśli pojedyncze drzwi to wszystko, co masz w domu, upewnij się, że są mocne i zdolne do przyjęcia kary codziennego życia. Drzwi powinny być w stanie wytrzymać dłuższy okres użytkowania, nie wykazując żadnych oznak rozpadu. Jeśli drzwi zaczynają skrzypieć lub stukać, gdy ich używasz, prawdopodobnie są zbyt słabe, aby utrzymać ciężar Twojego gospodarstwa domowego.

Drzwi wewnętrzne łatwo się otwierają i zamykają – ale nie zapominaj o estetyce

Bądźmy szczerzy, Twoje nowe drzwi będą wyglądały całkiem nieźle, gdy zostaną wykończone. Jednak prawdopodobnie większość czasu spędzisz korzystając z nich – dlatego ważne jest, aby upewnić się, że łatwo się otwierają i zamykają. Najlepiej otwierają się drzwi z prostymi, konwencjonalnymi zawiasami. Nie potrzebujesz wymyślnych zawiasów, które otwierają się i zamykają z wymyślnym hałasem, lub które mają ukryte mechanizmy, które powodują dużo hałasu podczas ich otwierania i zamykania. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swoich drzwi jest wybór drzwi łatwo otwierających się. Nie musisz być projektantem wnętrz, aby zrozumieć, że łatwo otwierające się drzwi pozwolą Ci łatwo dotrzeć do wszystkiego, co znajduje się za nimi – czy to będzie książka, roślina, kubek z kawą, czy cokolwiek innego przechowywanego w pobliskiej szafce lub pudełku.

Zwróć uwagę na jakość drzwi wewnętrznych

Na samej tej wskazówce można ścinać rogi – ale naprawdę, nie chcesz tego robić. Jakościowe drzwi wewnętrzne nie są po prostu wykonane z grubszego materiału, mocniejszych zawiasów i więcej sprzętu; są one zaprojektowane tak, aby obsługiwać tony użytkowania bez wykazywania oznak zużycia. Jeśli chodzi o drzwi wysokiej jakości, szukaj drzwi z gwarancją – prawie każdy producent drzwi oferuje dożywotnią gwarancję na swoje drzwi. Jeśli coś pójdzie nie tak z twoimi drzwiami, możesz spać spokojnie wiedząc, że będziesz w stanie przywrócić swój dom do stanu, w jakim był bez problemu.

Liczba zawiasów – wybrać dwa czy trzy zawiasy?

To zależy od Ciebie – ale jeśli planujesz używać drzwi dużo, możesz chcieć iść z dwoma lub trzema zawiasami. Z drugiej strony, jeśli szukasz drzwi z nieco większym polotem lub stylem, możesz wybrać spośród wielu różnych typów i rozmiarów zawiasów. Większość ekspertów zaleca wybór dwóch lub trzech zawiasów, ale nie ma tu sztywnej reguły. Zawsze możesz wybrać więcej, jeśli chcesz – to Twój dom. Pamiętaj jednak, że jeśli masz mniejszą przestrzeń lub kilka mniejszych drzwi, będziesz musiał użyć mniej zawiasów – dwa lub trzy będą wygodnie obsługiwać większość domów.

Podsumowanie

Kiedy szukasz nowych drzwi, upewnij się, że są one odpowiednio dobrane do Twojego domu. Drzwi wewnętrzne są tak samo ważne jak te na zewnątrz – jeśli nie bardziej. Powinny być mocne, niezawodne i łatwe do otwierania i zamykania.